
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 50 mV |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 35 µA |
| Min Current Limit | 700 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Quiescent Current | 35 µA |
Stock: 3943
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30576
Ext.Price$0.30576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30576 | $0.30576 |
| 10 | $0.27122 | $2.71220 |
| 50 | $0.24058 | $12.02900 |
| 100 | $0.20784 | $20.78400 |
| 500 | $0.17955 | $89.77500 |
| 1000 | $0.17239 | $172.39000 |
| 3000 | $0.16552 | $496.56000 |
| 5000 | $0.15602 | $780.10000 |
